Recenzja gry "Epoka Lodowcowa 3: Era Dinozaurów"

Autor: Bartłomiej "B@rt" Bęben
Korekta: Maciej 'mack00' Katulski
31 lipca 2009

Ocena ogólna: 8/10

I tak oto do naszych rąk trafiła kolejna odsłona gry z serii Epoka Lodowcowa, która powstała na bazie najnowszego filmu. Jeśli ktoś lubi przygody sympatycznych zwierzaków, to będzie miał okazję wziąć udział w kolejnej przygodzie. Czy gra będzie dorównywała swojej filmowej wersji? Jeśli jesteście tego ciekawi, zapraszam was do przeczytania mojej recenzji, która dotyczy właśnie tej gry.

Kiedy pojawiła się możliwość zagrania i napisania recenzji o grze Epoka Lodowcowa 3: Era Dinozaurów, postanowiłem skorzystać z zaistniałej okazji. Na początku zastanawiałem się czy gra będzie trzymała poziom swojej filmowej wersji. Przyznam szczerze, że filmy bardzo przypadły mi do gustu. Gdy gra znalazła się już w moich rękach, automatycznie postanowiłem zasiąść przy swoim komputerze. Szybka instalacja produktu i na przywitanie wita nas scena ze słynnym Wiewiórem i jego ukochanym żołędziem. Już samo wprowadzenie do gry, jest w stanie rozbawić każdego i znacznie poprawić humor. Osoby, które miały okazję udać się do kina na film Epoki z numerkiem 3, będą wiedziały czego można się spodziewać po fabule w grze. Trudno tutaj stwierdzić, że gra i film, to nie jedno i nie to samo, choć jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji zapoznać się z filmem, to kto wie?

Epoka Lodowcowa 3: Era Dinozaurów

Gdzie jest moja szyszunniiaaaa...?
Zanim się rozpiszę, na początek napiszę kilka słów o tym, jakie przygody na nas czekają, gdy wcielimy się w grupę sympatycznych zwierzaków. Nasza przygoda, to właściwie udział w opowieści, którą zaczyna opowiadać leniwiec Sid i tygrys Diego małemu mamuciątku. My zaś będziemy mieli okazję wcielić się aż w sześć różnych postaci, między innymi w postać mamuta Mańka, tygrysa Diego, leniwca Sida czy kapitalnego Wiewióra. Gra została podzielona na 15 poziomów, które przeprowadzą nas przez najróżniejsze lokacje, aż trafimy do krainy dinozaurów. I kto by pomyślał, że pod śniegiem i lodem, będą jeszcze grasowały prehistoryczne gady? Jak wiecie, nasz skromny kolega Sid, posiada niesamowity talent do sprowadzania kłopotów na swoją głowę. Wszystko przez fakt, że przypadkiem znalazł jaja dinozaura w pewnej zamarzniętej jaskini. Niestety, pomysł na bycie zastępczą mamą okazał się kiepski. Dlatego dobrze zgrana grupa zwierzaków, postanawia pomóc swojemu towarzyszowi leniwcowi. 
 

Epoka Lodowcowa 3: Era Dinozaurów

W trakcie naszej przygody będziemy musieli uświadamiać innych mieszkańców danej okolicy, że nie ma co zadzierać z grupą naszych skromnych zwierzaków. Twórcy gry przygotowali różne kombinacje ataku dla każdego zwierzaka, w tym przypadku warto się pobawić i odkryć ukryte umiejętności, które mogą nam się przydać. Osobiście wydaje mi się, że najciekawszym zestawem umiejętności dysponuje pan łasica Buck. Nasz mały przyjaciel może przemówić komuś do rozsądku używając takich rzeczy jak bat, roślina z wodą, roślina a'la pistolet czy po prostu poczęstować kogoś dojrzałym owocem. Rzecz jasna, jest to tylko jedna strona medalu, bo prócz umiejętności, liczy się jeszcze wyjątkowa zwinność. I to właśnie ona będzie wymagana przy pokonywaniu przepaści, ślizganiu się po różnych gałęziach, wspinaniu się po ścianach, turlaniu kul ze śniegu lub ucieczce przed wielkim dinozaurem.

Epoka Lodowcowa 3: Era Dinozaurów

Dla urozmaicenia rozgrywki, twórcy zadbali o dodatkowe rzeczy w grze jak np. sklepik Szybkiego Tośka. Ktoś się może zastanawiać nad formą płatności za przedmioty... Nasz sprzedawca z chęcią będzie przyjmował wiśnie jako idealny środek płatniczy. Im więcej zbierzemy wisienek od początku gry, tym więcej nabędziemy przedmiotów, dodatkowych bonusów czy możliwość odblokowania ukrytych opcji, doliczając do tego regenerację zdrowia. Niektóre przedmioty będą dostępne dopiero pod warunkiem, że uda nam się zebrać wymaganą liczbę kryształków, które występują w kilku kolorach. Każda wizyta w sklepiku, to również porcja dobrego humoru w postaci bardzo interesujących komentarzy naszego handlowca. Nawiązując jeszcze do przedmiotów, które przyjdzie nam zbierać w trakcie gry. Prócz wisienek, będziemy od czasu do czasu znajdowali gruszki oraz jabłka, co w efekcie sprawi, iż nasza liczba zebranego środka płatniczego wzrośnie. Napotkamy także truskawki, dzięki czemu, stan zdrowia naszego zwierzaka ulegnie poprawie. Obowiązkowo muszę jeszcze dodać, że zostaje kwestia zebrania przedmiotów do rzucania, gdzie zaliczymy kulki śniegu lub błota, ulubione szyszki leniwca, a także dojrzałe owoce w krainie dinozaurów.

Epoka Lodowcowa 3: Era Dinozaurów

Pod kątem aspektu grafiki w grze, wydaje mi się, że jest troszeczkę niedopracowania, co ujawnia się w postaci delikatnego przycinania. Mowa tutaj głównie o chwilach, gdy bierzemy udział w jakieś większej akcji. Jadnak należy sobie zdawać sprawę, że każda gra będzie miała zawsze jakieś małe niedopracowanie. Dlatego nawet z tym szczegółem, gra oddaje klimat filmu, sami się przekonacie, gdy będziecie mieli okazję ujrzeć wstawki filmowe. Co zaś z oprawą muzyczną i polską wersją językową? W tej kwestii nie mogę się do niczego za bardzo  przyczepić. Muzyka bardzo ładnie komponuje się z otoczeniem, ale najlepszą częścią są głosy takich aktorów jak Cezary Pazura (leniwiec Sid) , Wojciech Malajkat (mamut Maniek) oraz Piotr Fronczewski (tygrys Diego). Czy poczujemy klimat filmu? Jednoznacznie odpowiedź brzmi, tak!

Jeśli ukończymy grę w 100%, zawsze będzie można skorzystać z opcji mini gier dla wielu osób. W czym konkretnie rzecz? Mini gry będzie można zakupić w sklepiku Szybkiego Tośka za określoną liczbę wisienek. Gdy już wykupimy osiem trybów mini gry, będziemy mieli okazję pobawić się z przyjaciółmi. Zanim to jednak nastąpi, pamiętajcie o podłączeniu dodatkowych kontrolerów. Niestety, takie wymagania postawili właśnie twórcy gry.

Już wcześniej wspomniałem o możliwości wykupienia bonusów w sklepiku. Dlatego postanowiłem jeszcze napisać kilka słów w tym temacie. Co za tym idzie, otrzymamy dostęp do wstawek filmowych, szkiców oraz zabawnych tekstów. Otrzymamy także możliwość wpisywania dodatkowych kodów, które będą zawarte w opcji bonusowej.

Pora na małe podsumowanie Epoki Lodowcowej 3, która moim zdaniem jest ciekawą pozycją adresowaną głównie do najmłodszych graczy, ale i nie tylko do najmłodszych. Jeśli ktoś lubi film z serii, sądzę że gra również przypadnie do gustu takiej osobie. Dlatego mój spędzony czas przy grze, mogę uznać za udany. Kwestia podjęcia wizyty w świecie Epoki Lodowcowej zostaje w waszych rękach drodzy gracze.  

 

Plusy:
+ wiewiór w akcji!
+ ładna grafika
+ muzyka
+ polska wersja językowa
+ mini gry dla kilku osób
+ ciekawe poziomy do przejścia

Minusy:
- chwilami delikatnie się przycina
- samouczek bywa męczący

Ocena ogólna: 8/10

Epoka Lodowcowa 3: Era Dinozaurów

Gatunki gry: akcja, przygodowa, zręcznościowa
Wydawca polski: Licomp Empirical Multimedia
Wydawca oryginalny: Activision Blizzard
Data wydania polskiego: 6/2009
Data wydania oryginału: 6/2009
Język gry: polski
Tryb gry: Single player
Dostępna platforma: PC
Systemy operacyjne: Windows Vista, Windows XP
Minimalne wymagania sprzętowe:
  • Procesor: Pentium 4 - 1.8 GHz
  • 1 GB pamięci RAM
  • Karta graficzna: GeForce 6800 lub lepsza
  • Karta dźwiękowa zgodna z DirectX 10
  • 3,5 GB wolnego miejsca na dysku twardym
Liczba dvd w pudełku: 1


blog comments powered by Disqus